Kozákov - příběh hory

Vychází nová regionální publikace o Kozákově

K letošnímu 90. výročí prvního otevření Riegrovy chaty se Klub český turistů, odbor Semily, rozhodl vydat publikaci, která by charakterizovala pozoruhodnosti Kozákova, této strážné hory Českého ráje.

Na knize KOZÁKOV – PŘÍBĚH HORY se autorsky podílelo 12 autorů a řada fotografů. Na 144 stranách je popsána historie od jejího vzniku přes stopy prvního osídlení, středověké stezky a mineralogické zvláštnosti až k informacím o zajímavostech na úbočích této mytické hory. Ta inspirovala i řadu výtvarných umělců k jejímu zobrazení. Své místo v knize dostala historie semilského odboru KČT i popis stavby Riegrovy chaty od prvního vzniku myšlenky až po složité restituční procesy a její zásadní rekonstrukci v posledních letech. Rovněž je popsán vznik dobrovolného svazku obcí, který si od Kozákova půjčil jméno. V patnácti tematicky ohraničených kapitolách jsou zařazeny dobové i současné ilustrace, na předsádkách knihy jsou použity mapy – pro srovnání kromě moderní i jedna mapa historická. Podle rámcového zadání publikaci navrhl a editorsky zabezpečoval Slavomír Říman.

Aby se daly původní ilustrace použít bez nežádoucích úprav, zvolilo Vydavatelství a nakladatelství Gentiana pro knihu vtipný ležatý formát, který umožnil dobře využít plochy i pro celostránkové barevné fotografie.

Publikaci „KOZÁKOV příběh hory“ lze zakoupit přímo na Kozákově na rozhledně nebo v turistické chatě, dále v knihkupectvích v Semilech, v Železném Brodě, v Turnově a ve Sportovním centru v Semilech nebo přímo u vydavatele KČT Semily. Prodejní cena je 250,- Kč.

Zdena Marková, KČT Semily

Fotogalerie »

| Petr Tichý | Novinky

©   Klub českých turistů odbor Semily