Ohlédnutí za Račí stezkou 2021

Již po třicátéosmé jsme se v sobotu 14.8.2021 setkali na startu dalšího ročníku našeho oblíbeného pochodu Račí stezkou. Tentokrát jsme měli velkou konkurenci v současně probíhajících setkáních s parními hasičskými stříkačkami na Ostrově nebo legiovlakem na semilském nádraží. Další komplikací byl přesun místa startu a cíle do nedalekého Domova dětí (SVČDM) vzhledem k probíhajícímu turnaji ve florbalu ve Sportovním centru. V neposlední řadě nás stále neopustila virová nákaza... Sluníčko ale na nás vysvitlo již od brzkého rána a vzhledem k přízni počasí na start dorazilo více než dvě stovky milovníků putování za přírodními krásami. Pro statistiky uvádíme konečná čísla z prezentace - 208 registrovaných účastníků, nejméně 6 neregistrovaných pochodníků ve skupinách registrovaných a 21 pořadatelů. Pro pořadatele v kostýmových převlecích bylo jejich účinkování vzhledem k teplotě kolem 30 stupňů Celsia velmi náročné. Ale cíl našeho snažení - spokojenost účastníků - byl dodržen a k tomu všichni prožívali velkou hromadu zábavy při plnění našich úkolů na kontrolách. Letošním tématem bylo putování oblastí Severního pólu a setkání s tamními živočichy. Na první kontrole jsme prošli Račí rezervací a chráněným územím procouvali. Zároveň velké množství účastníků vstoupilo do dlouhodobé akce "Cestování se semilským rakem k Baltickému moři" se zpracovanou prezentací a vyobrazenými zastávkami na všech řekách v přiložené mapě . Na Ostrově v Dolíku na pochodníky čekaly naše čarodějnice, u nichž za hod koštětem každý získal malovaný kamínek s rakem. U lávky do Bítouchova na nás čekal lední medvěd se skládáním rozlámané kry a navlékáním medvědích zubů. O kus dál u bývalého podniku Kolora se všichni příchozí setkali s lachtany, pro které děti lovily rybičky a krmily jimi druhého nemocného živočicha tohoto druhu. U Černého mostu jsme objevili tučňáka se svou pomocnicí a po přejítí cesty z ledových ker si všichni mohli vyzkoušet, jak se chodí tučňákovi s vajíčkem, které předali tučňákovi. Zde nakreslili na kamínek podobiznu tučňáka.

Po absolvování těchto kontrol se trasy rozdělily a vedly do cíle dle jejich délky přes Krkavčí skálu a Chuchelnu, další přes Železný Brod a Riegrovu stezku, navštívili jsme též Kozákov a Zlatou stezkou Českého ráje jsme pokračovali přes Lomnici nad Popelkou a nejdelší trasa nás zavedla k putování Českým rájem přes Turnov, Valdštejn, Sedmihorky a Kozákov. Všichni jsme se v pořádku setkali v cíli pochodu v pohodě, s úsměvem a plni krásných zážitků. Zde na účastníky čekalo malé občerstvení, diplom a zároveň jsme vyhodnotili a ocenili nejstarší a nejmladší účastníky pochodu.

Příští, již 39. ročník dálkového pochodu Račí stezkou, uspořádáme opět druhou srpnovou sobotu 13.8.2022 a již dnes se těšíme na Vaší hojnou účast. Momentky z pochodu můžete shlédnout v sekci Fotogalerie webových stránek KČT Semily a na sociálních sítích.

Váš Klub českých turistů Semily