Skip to main content

Výročí zpřístupnění Riegrovy stezky veřejnosti

Riegrova stezka je jednou z dominantních značených turistických stezek nejen v našem regionu, ale i v celostátním měřítku. Je to již více jak století, kdy Okrašlovací spolek v Semilech společně s Klubem českých turistů připravil a zrealizoval  úpravy stávajícího terénu včetně zabezpečení a staveb na trase plánované stezky. Velmi náročné bylo ražení tunelu ve skalním masivu, které trvalo šest týdnů. Práce započaly v letních měsících roku 1909 a trvaly tři měsíce. Následně byla turistická stezka slavnostně otevřena a předána veřejnosti dne 10.10.1909. Trasa je značena červenými turistickými značkami a spojuje město Semily, Bítouchov a Spálov. Celková délka Riegrovy stezky je 5,5 km (z toho úsek lesní části stezky ve směru Bítouchov – Spálov 3,6 km) a vede přírodní rezervací údolí řeky Jizery. 
Nabízíme Vám několik zajímavostí – v roce 1990 byla stezka vyhlášena přírodní památkou vzhledem ke skutečnosti, že se zde vyskytuje velice chráněný a kriticky ohrožený lomikámen trsnatý vlnatý, který roste na skalách pouze v omezeném prostředí. Kromě Riegrovy stezky se s ním můžete setkat ještě poblíž Ústí nad Labem. Svůj domov v oblasti Riegrovy stezky nalezli vzácní živočichové – mlok skvrnitý, ledňáček říční, vranka obecná, konipas horský a holub doupňák. Od roku 2005 je údolí součástí Evropského geoparku UNESCO Český ráj. Zajímavostí je železniční trať na protilehlé straně údolí spojující Liberec a Pardubice, kde jsou v úseku 3 km proraženy ve skalním masivu čtyři drážní tunely.

Opravdu nadčasovou dominantní stavbou jsou hned na začátku stezky ve směru od Bítouchova  kovové visuté galerie v délce 77 metrů vetknuté do skalního masivu ve výšce 5,5 metrů nad tokem řeky Jizery. Tato lávka tvoří začátek lesní části stezky za Bítouchovem. Kamenitá cesta je vedena pravým břehem údolí lesním porostem podél velkých skalních bloků.  Naproti lávce se nachází vodní brána VIA FERRATA. Na trase je umístěno 15 informačních tabulí s důležitými údaji o geologii, fauně, flóře a dalšími technickými zajímavostmi daného území. Na trase se prochází kolem jímacího jezu vodní elektrárny s odbočným vodním podzemním ramenem – délka štoly 1.325 m a délka vodního kanálu 437 m.  Je možné využít několik skalních vyhlídek (např. Boehmova) s krásnými výhledy do přírodní scenérie údolí Jizery.  V nejvyšším bodu stezky, nově zrekonstruovaném zastřešeném „pěšorestu“,  je možné se na lavičkách a stolu občerstvit. Odtud můžete shlédnout i známou vyhlídku na Krkavčí skále, pod kterou vede železniční trať. V celkovém profilu stezky je stoupání 105 metrů a klesání 123 metrů. V zimním období Vás jistě nadchnou obrovská krápníková uskupení tzv. „ledopád“ na skalním převisu poblíž tunelu. Projdeme kolem  vybudované studánky Antala Staška a na konci stezky před cílem na Spálově  lze shlédnout vodní elektrárnu vybudovanou v secesním stylu s přivaděčem vodního zdroje - podzemním ramenem řeky, která byla vybudována v roce 1926. V Podspálově u směrovníku značených turistických stezek je možné přejít na Palackého stezku vedoucí do Jizerských hor. Můžete zde pro občerstvení a ubytování využít i služby restaurace s hotelem.

Na webových stránkách Klubu českých turistů Semily můžete shlédnout v sekci Turistické zajímavosti – Riegrova stezka dobové snímky z historie Riegrovy stezky. Návštěva Riegrovy stezky je určitě lákavá a je opravdu hodně blízko města Semil. Pro milovníky přírodních krás nabízí velký zážitek.

 

Klub českých turistů odbor Semily

| Petr Tichý | Novinky